Egy szubjektív írás a cikória kávé előnyeiről: az italnak ugyanis rengeteg jótékony hatása van, egyes betegségek esetén szinte gyógyitalként is használható.
Kávénak nevezni viszont – szerintünk – túlzás. Nézzük, miért.
Mi az a cikória kávé?
A cikória, vagyis a mezei katáng egy kékeslilás színű, nyári növény, ami leginkább a pitypanghoz hasonlít: kemény, szőrös szára van, virágai pedig tányérszerű, kerek módon díszítik a növényt.
A cikória nem egy igényes növény, megtalálható úton-útszélen. Elérhetősége miatt fogyasztása is korán kezdődött. Már a középkorban felfedezték jótékony hatásait, levelét és gyökerét főzetként használva gyógyítottak vele.
A “cikória kávé” elnevezés az 1800-as években terjedt el, amikor a napóleoni háborúk alatt teljes kávéhiány ütötte fel a fejét Európában. A cikória ekkor robbant be a köztudatba, mint kávépótló ital, mivel pörkölt gyökeréből kávészerű, barna, keserű ital képződött.
A cikóriagyökér
A főzet a cikória növény gyökeréből készül, melyet ledarálnak, megpörkölnek, majd forró vízzel keverik, hogy a kávézás illúzióját megteremtsék. A ledarált cikóriagyökér sosem lesz olyan finomságú, mint a kávészemek, rostjai nagy darabokban alkotják az őrleményt.
A cikóriagyökér fontos ásványi anyagokat tartalmaz: fehérjét, szénhidrátot, zsírt, inulint, mangánt, C- és B vitamint, foszfort és folátot is.
Amit ma, mint cikória kávé iszol viszont már nem az az igénytelen útszéli gaz, hanem egy nemesített fajta, melynek vastagabb a levele és a gyökere, továbbá az íze sem olyan keserű.
Koffeinmentes ital készül belőle
Fontos kimeleni, hogy a cikóriagyökér nem tartalmaz koffeint. Bár a vitaminok és a mangán segítik az agyműködést, de inkább csak hasznos tápanyagként, semmint hatékony serkentőként működnek.
A koffeinmentes cikória kávé nem fog felébreszteni – emiatt viszont gyakran keverik hozzá valódi kávéhoz, hogy energizáljon.
Cikória kávé jótékony hatása
Csupa jótékony hatása van viszont az italnak, az tény. Könnyen elkészíthető, és – bár az ízre később visszatérünk – talán kevésbé rossz ezt fogyasztani, mint a gyömbérteát vagy egyéb gyógyfőzeteket.
Cikória kávé előnyei
A cikória az egészséges táplálkozás fontos eleme, mivel
- felér egy tisztítókúrával: a máj, a vese és a lép is tisztul tőle
- erősíti az immunrendszert
- csökkenti az érelmeszesedés kockázatát
- tehát segít a szív és érrendszeri betegségekben
- segíti az emésztést és csökkenti a bélbetegségek kialakulását
- csökkenti a vércukorszintet
- meghozza az étvágyat
- hatékony gyulladáscsökkentő
- és még a csontritkulás megelőzésében is segít.
A rengeteg jótékony tulajdonsága miatt mi határozottan javasoljuk, hogy egyszer-egyszer fogyassz el egy cikóriából készült italt – a kávézás élményét viszont ne várd tőle.
Cikória kávé káros hatása – mikor nem ajánljuk
Pitypang-jellege miatt ha allergiás vagy a parlagfűre, vagy egyéb pollenekre, akkor a cikória is válthat ki belőled allergiás reakciót. Persze nem 100%, és megér egy próbát, ha ilyet szeretnél inni, negatív tünetek esetén viszont keresd fel az orvosodat!
Nem javasolják a cikóriakávé fogyasztását terhes nőknek sem, szoptatós anyukák viszont már nyugodtan fogyaszthatják.
Cikória kávé íze – valóban pótkávé?
A cikória – megintcsak szerintünk – nem túl finom íze a feketekávéhoz hasonlítható. Pontosabban egy földízű, olcsó, rosszul elkészített fekete kávéhoz. A múltkor egy kávés workshopunk alatt lefiltereztünk egy irodában használt, alsókategóriás, sötét pörkölésű kávét – a cikória kávé talán ehhez hasonlítható.
A gyümölcsösségnek, az izgalmas, kellemes ízjegyeknek és utóíznek nyoma sincs, ezért is gyakori inkább az, hogy a cikóriát tejeskávéként isszák. Vannak olyanok is, akik malátával keverik: a cikóriás maláta kávé viszont már egy külön műfaj (ezt még mi se próbáltuk).
Mi csak azt tudjuk mondani: úgy idd a kávéd, ahogy neked ízlik – a cikória kávé és a hagyományos kávé összekeverését viszont nem javasoljuk. A specialty kávétól főleg távol kell tartani a cikóriát – ilyen tuti nem kerül a KoffeinBoxba!
Cikória kávé recept és elkészítés, röviden
Első lépés: vásárolj cikória kávét!
Második lépés: készítsd el!
- kb. egy presszónyi kávét (10 gramm)
- egy csészényi (1 deci) forró (90 fokos) vízben
- teafűszerűen áztass 3-4 percig
- közben pedig keverd meg néha
- ízlés szerint ízesítsd!
Kapható instant cikória kávé is.
Ha megjött a kedved ahhoz, hogy elkészítsd a saját cikória kávéd, mi nem tartunk vissza, sőt! Csak ismételni tudjuk magunkat: nyugodtan próbáld ki, és jótékony hatásai miatt javasoljuk is a fogyasztását, de ha egy vasárnap reggeli, teraszra kiülős, elgondolkodós kávéélményre vágysz, akkor nem a cikória a te italod.